GAZ M-22 „Wołga” – Milicja Obywatelska (Polska)

GAZ-M22 „Wołga” (ГАЗ-M22 „Волга”) to samochód typu kombi klasy średniej-wyższej, produkowany w ZSRR w latach 1962-1970. Była to odmiana kombi Wołgi M-21. Auto napędzane było 2,5-litrowym silnikiem, który występował w trzech odmianach – o mocy 75, 80 lub 85 KM. Samochód w okresie produkcji nie był sprzedawany użytkownikom prywatnym – nadwozie typu kombi kojarzyło się bowiem z prywatnym przemysłem, niepożądanym w społeczeństwie socjalistycznym. Z tego powodu poprzestano na dostawach tego modelu jedynie do instytucji gospodarki publicznej (przedsiębiorstwa państwowe, organizacje, instytucje, sklepy itp.) Dopiero po 1970, kiedy zakończono produkcję Wołgi kombi, używane samochody odsprzedawano użytkownikom prywatnym. Znaczna część produkcji modelu M22 była eksportowana, w tym także do krajów zachodnich, gdyż ZSRR chciało w ten sposób uzyskać waluty wymienialne. Wołgi kombi cieszyły się popularnością m.in. na rynku skandynawskim, ze względu na ich solidność, dużą ładowność i niską cenę. Specjalnie dla krajów takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Cypr, Indie i Indonezja, opracowano także wersje eksportowe M-22P, które miały lewarek dźwigni zmiany biegów w podłodze oraz kierownicę po prawej stronie.

W PRL-owskiej Milicji Obywatelskiej model Wołga M22 zaczął pojawiać się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pojazdy te dostarczano do naszego kraju zwłaszcza w drugiej połowie dekady. Szybko stały się one bardzo popularnymi radiowozami, lubianymi przez funkcjonariuszy za ich praktyczność oraz niezłe osiągi, co miało znaczenie zwłaszcza w przypadku pościgów. Produkowana od połowy dekady Warszawa 223/224 nie zagroziła pozycji Wołgi właśnie z powodu osiągów – była od niej zwyczajnie dużo wolniejsza. Sytuacja taka trwała aż do początku lat siedemdziesiątych, kiedy to w służbie MO pojawił się Fiat 125p kombi.

Prezentowany model to zakupiona na jednym z serwisów aukcyjnych konwersja modelu w skali 1:43, wyprodukowanego przez firmę DeAgostini. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *