ZSD Nysa 522 Mikrobus – Milicja Obywatelska (Polska)

Niedawno opisywałem na blogu popularną w PRL-u milicyjną Nysę 522 KW, która przez wiele lat dzielnie służyła funkcjonariuszom zarówno milicji, jak i późniejszej policji. Dziś chciałbym zaprezentować model cywilny – Nysę 522 mikrobus (osobową).

Pierwszą cechą odróżniającą mikrobusa od wersji KW jest brak przesuwnych drzwi bocznych. W tym modelu drzwi tylne boczne występują jedynie z prawej strony, w dodatku są one „normalnie” otwierane. Tak jak w modelu KW, również w mikrobusie zastosowano pojedyncze tylne drzwi, jednak nie zabezpieczono ich już metalowym prętem – nie było takiej potrzeby, bowiem nie posiadał on w tylnej części nadwozia przedziału dla zatrzymanych. Mikrobus nie posiadał również dodatkowych metalowych stopni pod drzwiami tylnymi. Wreszcie wersja osobowa posiadała o wiele więcej okien – miała ich dziesięć, podczas gdy wersja KW tylko sześć.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Welly. Model posiada otwierane drzwi. Do modelu dołożyłem milicyjne tablice rejestracyjne. Klamki w moim egzemplarzu zostały delikatnie podkreślone srebrną farbą. Niestety nie udało mi się ustalić, czy Nysy w tej wersji nadwoziowej służyły kiedykolwiek w MO – model należy więc traktować jedynie jako ciekawostkę. Jego łatwa dostępność i cena nie przekraczająca 20 złotych powodują jednak, że warto mieć go w kolekcji, nawet biorąc pod uwagę niedoróbki, takie jak brak lusterek bocznych czy nieładnie wykonany biały pas na nadwoziu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *