Citroën Type H – Rijkspolitie (Holandia)

Citroën Type H to samochód dostawczy produkowany w latach 1947-1981. Model nie miał swojego poprzednika – powstał tuż po wojnie, w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na cywilne, nieduże i zwinne ciężarówki o średnim tonażu. Pomimo swojej nietypowej „urody” był bardo udanym i chętnie kupowanym samochodem. Najlepszym na to dowodem jest długość okresu produkcji i liczba 473 289 wyprodukowanych egzemplarzy. W gamie modelowej Citroëna zastąpił go dopiero model C25. Samochód dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy od 34 do 48 KM oraz z jednostkami diesla o mocy od 41 do 57 KM.

Rijkspolitie (królewska policja narodowa) była formacją policyjną w Holandii, istniejącą w latach 1945-1993. Formacja była podzielona najpierw na 23, a potem na 17 oddziałów regionalnych, z których większość posiadała własne oddziały specjalistyczne – ruchu drogowego, policji kryminalnej itp. Ponadto istniały także ogólnokrajowe wydziały specjalne, takie jak wydział lotniczy, wodny oraz ogólnokrajowy wydział ruchu drogowego. W 1993 formacja została zniesiona i zastąpiona przez Korps landelijke politiediensten.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę IXO. Model posiada numer katalogowy CLC114. Nie posiada on otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *