SEAT Ritmo – Policía Nacional (Hiszpania)

SEAT Ritmo to samochód osobowy klasy kompakt, produkowany w Hiszpanii na licencji Fiata w latach 1979-1982. Na zewnątrz od włoskiego Fiata Ritmo samochód różni się jedynie logo marki. W przeciwieństwie do Fiata, który występował także jako samochód trzydrzwiowy, SEAT Ritmo był jednak produkowany wyłącznie w wersji pięciodrzwiowej. Samochody różniły się także mechanicznie – Fiat w modelu Ritmo zastosował podzespoły z Fiata 128, natomiast SEAT z Fiata 124. W hiszpańskiej policji samochody te pojawiły się w 1981, zastępując starsze SEATy 131. Policyjne Ritmo wyposażone były w silnik benzynowy o pojemności 1,2 l i mocy 65 KM.

Policía Nacional (obecna nazwa Cuerpo Nacional de Policía) to narodowa policja Hiszpanii. Wraz z Guardia Civil tworzy siły i środki bezpieczeństwa państwa (Fuerzas y cuerpos de seguridad del Estado). Zasadniczo formacja odpowiada na terenie całego kraju za prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw i wykroczeń, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, walkę z terroryzmem oraz inne sprawy dotyczące porządku publicznego i imigracji. W niektórych jednak regionach Hiszpanii rola policji narodowej jest mniejsza, z uwagi na posiadanie przez nie własnych sił policyjnych (np. Ertzaintza w Kraju Basków , Mossos d’Esquadra w Katalonii lub Policja Foral w Nawarze). Obecnie hiszpańska policja liczy około 65000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę IXO i wydana przez wydawnictwo Altaya w hiszpańskiej serii modeli „Nuestros coches de Polícia” pod numerem 30. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *