Barkas B1000 – Veřejná bezpečnost (Czechosłowacja)

Barkas B1000 to samochód dostawczy i mikrobus produkowany w latach 1961-1991 w zakładach IFA w Chemnitz w NRD. Był to jedyny samochód tej klasy produkowany na terenie wschodnich Niemiec. Samochód posiadał przedni napęd i dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy 43, 46 i 58 KM. Barkas B1000 dostępny był w różnych wersjach nadwoziowych (m.in. furgon, mikrobus, pick-up, nadwozie do zabudowy). W odróżnieniu od np. ZSRR, ich nabywcami mogły być też osoby prywatne, a mikrobusy mogły nabywać ze zniżką rodziny wielodzietne. Barkasy były spotykane głównie w NRD, jedynie niewielka ich część trafiła na eksport.

Veřejná bezpečnost (w skrócie VB) była formacją de facto pełniącą obowiązki policji w komunistycznej Czechosłowacji. VB była częścią Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego (SNB, Sbor národní bezpečnosti). Do jej zadań należała ochrona życia i zdrowia obywateli Czechosłowacji, prowadzenie dochodzeń karnych, ochrona bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Po rozpadzie Czechosłowacji Veřejná bezpečnost została przekształcona w Policję Republiki Czeskiej (Policie České republiky, PČR) i Korpus Policji Republiki Słowackiej (Policajný zbor Slovenskej republiky).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę IST. Nie posiada on otwieranych elementów. Jego numer katalogowy to IST049.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *