Iveco A55 F13 – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Iveco A55 (Fiat OM 55) serii F13 to furgonetka policyjna ze wzmocnionym nadwoziem. Trafiła do włoskich służb takich jak Polizia di Stato czy Carabinieri na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i przez wiele lat służyła funkcjonariuszom, mimo sukcesywnego jej zastępowania przez nowsze modele, np. Iveco Daily. Iveco A55 służyły głównie jako więźniarki. W niektórych rejonach Włoch można jeszcze natknąć się na te radiowozy w czynnej służbie. Iveco A55 było oferowane z silnikiem Fiata o mocy 82 KM.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana we włoskiej serii modeli Carabinieri. Model ukazał się w niej jako numer 2. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *