Saab 9-5 – Militsiya (Rosja)

Saab 9-5 pierwszej generacji to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany w latach 1997-2005. Wyposażenie samochodu było dość bogate i w standardzie obejmowało m.in. ESP, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, aktywne zagłówki, automatyczną klimatyzację, autoalarm z immobiliserem, alufelgi czy fotochromatyczne lusterka wsteczne. Saab 9-5 był oferowany z jedenastoma silnikami benzynowymi (R4 i V6) o mocy od 150 do 305 KM i dwoma jednostkami diesla (120 i 176 KM).

Militsiya (milicja) była formacją działającą w ZSRR, republikach radzieckich oraz następnie w Rosji od 1917 do 2011, kiedy to została przekształcona w policję (Politsiya). Zasadniczo milicja podzielona była na wydział bezpieczeństwa publicznego i wydział kryminalny, ale istniały w niej także wydziały specjalistyczne, takie jak służba ruchu drogowego (STSI, wcześniej GAI i ORUD) czy służba specjalna (OMSN i OMON). W Kazaniu i Moskwie istniały ponadto wydziały zajmujące się ekologią i ochroną środowiska.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”. Model ukazał się w niej jako numer 47. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, rosyjskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *