ZSD Nysa N59 – Milicja Obywatelska (Polska)

ZSD Nysa N59 to samochód osobowo-dostawczy produkowany w latach 1959-1964. Auto oferowane było jako furgon N59-F, mikrobus N59-M i sanitarkę N59-S. Samochód był wielokrotnie modernizowany, powstały m.in. wersje towos (N60T), wóz produkcji filmowej (N61K) czy lepiej wyposażone wersje podstawowych modeli (N63). Nysa N59 wraz z jej pochodnymi była pierwszym masowo sprzedawanym i eksportowanym modelem produkowanym przez ZSD. Jej następcą został model 501.

W PRL-owskiej Milicji Obywatelskiej Nysa N59 pojawiła się praktycznie od początku jej produkcji. Funkcjonariusze chwalili nowy samochód m.in. za wysokie zawieszenie oraz możliwość dobrego wyczucia auta podczas jazdy. Pojazdy te służyły w oddziałach prewencji i ruchu drogowego. Stopniowo wyparły je ze służby nowsze modele Nysy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, będąca konwersją modelu wydanego przez DeAgostini w serii „Kultowe Auta PRL-u” jako numer 45. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *